A festés házilag, vajon tényleg megoldható? Manapság egyre többen szeretnék saját kezűleg elvégezni ezeket a munkákat.
A 1000 otthon.hu blog a lakásfelújítás világába nyújt betekintést!
Kiemelném írásaim fő célja egyáltalán nem az, hogy mindenkit a házilagos kivitelezésre buzdítsak!
Viszont be kell látni a mai gazdasági helyzetben számtalan család van, akik sajnos nem tudnak kifizetni egy szakembert, e munkák elvégzésére.
Sokan vannak olyanok is, akik kifejezetten saját maguk szeretnék elvégezni a felújítási munkáikat, számukra talán kikapcsolódás egy kis barkácsolás.
Az évek során magam is rengeteg házilagosan készült kivitelezéssel találkoztam, és meg kell mondanom a tapasztalatom vegyes. Ugyanis egyesek kifejezetten ügyesen megbirkóznak e feladattal, viszont a legtöbb esetben nagyon gyengén, és számtalan esztétikai hibával sikerül csak elvégezniük a felújítást.
Ezért ne csak a spórolásra gondoljunk, ha saját kezűleg készülünk nekiállni a munkáknak.
Ugyanis megfelelő felkészültség hiányában, több kárt csinálhatunk mint hasznot! Ráadásul több szerszámot is be kell szereznünk a munkákhoz, amely szintén költségekkel jár.
De ha mégis így döntenénk, legalább az alapismereteket tanuljuk meg, és olvassunk utána a témának. Mert a szobafestés azért mégiscsak egy különálló szakma, amit egy gyakorlott szakember is hosszú évekig gyakorol még iskolái elvégzése után is, hogy megfelelő minőségű szolgáltatással lássa el a megrendelőket.
Arról nem is beszélve, hogy az elkészült munkánkat még évekig nap, mint nap látni fogjuk otthonunk falain.
Az első és legfontosabb tehát a kivitelezés elkezdése előtt hogy felismerjük milyen felülettel állunk szemben.
Én találkoztam már olyan házilag készült tapétázással, ahol ügyesen és pontosan voltak felragasztva a csíkok, de mikor megkérdeztem: Mivel glettelték a falakat?Csodálkoztak, mivel ők közvetlen a vakolatra ragasztották a tapétát és nem is gondolták, hogy glettelni is kellene azt. Így ezt a fontos műveletet teljesen kihagyták.
A Szobafestés házilag című könyvemben részletesen, nehézségi fokok szerint táblázatba foglaltam az egyes munkafolyamatokat. Amit érdemes figyelembe venni, mielőtt nekiállnánk a felújításnak, de itt a blogon is számos ötlet található .
10 kérdés amit kérdezz meg magadtól mielőtt nekiálsz a felújítás munkáinak házilag!
- Ha elrontom van egy ismerős szakember akit elhívhatok a javításra? Na ezt nem szeretik a szakemberek, mások után javítani!
- Csináltál már ilyen munkát? Ha még nem, jól gondold át.
- Van egy ismerősőm aki már csinált ilyent és segíteni is tud? (Amikor majd szükség lesz rá valószinüleg nem fog ráérni)!
- Mennyi pénzt szánok a felújítás anyagaira és szerszámaira? Az anyagokat mindenképpen meg kell vásárolnod, de a szerszámok is drágák amit ha szakembert hívsz elkerülhetsz
- Mennyivel lesz drágább ha szakembert hívok? Mérlegelj logikusan!
- Kértél már ajánlatot egy szakembertől? Tedd meg!
- Ha elrontom és kárba vész a befektetett munkám és az anyagköltség, nem fogok anyagilag a padlóra kerülni? Mint a tőzsdézésnél gondold át ha buksz még fel tudsz állni, vagy lenullázod magad.
- Mennyi időm megy rá ha magam csinálom? Több mint gondolnád!
- Mennyit kereshetnék az idő alatt míg a felújítással foglalkozom? Az idő pénz! Ne feledd!
- Már tudod milyen anyagokra és szerszámokra lesz szükséged? Ha még ezt sem tudod, még van mit olvasnod a témában!
A csináld magad mozgalom az egész világon nagyon népszerű, amit DIY néven több ezer angol nyelvű oldalon is megtalálhatunk: DIY kultúra (rövidítése Do It Yourself ) ez nem csak a felújításra, hanem mindenfajta barkácsolási munkára kiterjed.
További hasznos tanácsok a lakásfelújításhoz.
Sikeres felújítást kívánok mindenkinek!
Írta és szerkesztette: Fehér B. István