Egy szakszerűen beépített kandalló az otthonunk hangulatos kiegészítője lehet.
Napjainkban a családi házak belső terében egyre gyakrabban találkozhatunk kandallóval. Több típusa is népszerű, és folyamatos fejlődésen megy keresztül. Vannak akik nem a gyakorlati használhatóság, csupán egy design elemként alkalmazzák a lakás belső tereit kiegészítve. Ezért már számtalan típus elektromos formában is elérhető .
Ebben a bejegyzésben a hagyományos kandalló beépítéséről lesz szó, amely nem csak szép, de hasznos meleget hozhat az otthonunk falai közé.
Amint régen az emberek körbe ülték a tűzet, a mai modern otthonokban is ezt a szokást jelképezi, így általában a lakás fő helyén a nappaliban kap helyet a kandalló.
A Szombathely melletti Náraiból induló Miháczi kandalló csapatával már régi a kapcsolat, és talán sokakat érdekelhet egy kandallóépítés menetének bemutatása.
A megrendelőkkel való részletes egyeztetést követően, a látványterveket követve kezdődik meg a kivitelezés.
- Az első a kandallóbetét helyszínre szállítása, majd a megtervezett helyre beállítása. Ez nem könnyű feladat mert egy öntöttvas kandallóbetét általában 100-200 kg körüli önsúllyal rendelkezik, és a terepviszonyok sem mindig ideálisak a házba való beszállításhoz.
- Amint bekerült a betét egy rövid szintezés, majd megkezdődhet a kéménybekötés és a tűztérnek szükséges levegőztetés kiépítése.
- A bekötéseket követően következhet a kandallóbetét köré megtervezett szerkezet felépítése, ez kálcium szilikát tűzgátló lapokból készül. A tűztér alatti részeken ytong felépítménnyel kiegészülve. A szellőzők helyeit is ekkor kell kivágni.
- Majd jöhet a párkány, vagy párkányok felhelyezése. (Márvány, vagy fa ízlés szerint.)
- A következő munkafolyamat a kálcium szilikát felépítmény dryvit hálós glettelése, ami csemperagasztóval készül.
- A kandalló ekkor már 100%-ban használatra kész és csak a tulajdonos elképzelésein múlik a szerkezet milyen további burkolatot kap.
Három kép az építésről:
Felépült a szerkezet kálcium szilikát tűzgátló lapokból.
A glettelést követően próbaüzemben. Nagyon kellemes meleget csinált, ami mellesleg jól jött a téli hidegben.
Az elkészült kandalló festve és díszkőburkolattal felszerelve.
Bővebb információ a témában a Miháczi kandalló oldalán található!
Írta és szerkesztette: Fehér B. István