A régi láthatóan rossz állapotban lévő zománcfesték eltávolítása, sok esetben elkerülhetetlen feladat.
Milyen lehetőségek vannak ilyenkor?
- Néhány festéknél megoldás lehet, ha egy nagy teljesítményű szalagcsiszolóval lecsiszoljuk a régi felületet egész natúr felületig. Ez nem minden felületen megoldható, ezért mindenképpen egy kis részen próbacsiszolást kell végezni.
- A második lehetőség ha a festéket valamilyen festékmaró folyadékkal távolítjuk el. Ez sajnos azért nem a legkedvezőbb mert a maróanyag beszívódik a fa mélyebb rétegeibe is, így az újonnan felhordott alapozó tapadását is meggyengítheti.
- A harmadik megoldás a festék égetése. Ezt régen nyílt lánggal történt, ami nem volt túl biztonságos, de manapság már elektromos hőlégfúvóval nagyon hatékonyan lehet eltávolítani a régi festéket. Ilyen hőlégfúvó berendezést bármelyik barkácsáruházban aránylag olcsón beszerezhetünk. A magas hő hatására a fa pórusai kiszáradnak, így a festékeltávolítást követően javasolt egy olajos beeresztést vagy egy híg alapozóval való átfestést elvégezni a felületen.
- Van egy negyedik opció ha homokfúvással távolítják el a régi festéket, de ez a művelet már komoly gépeket és speciális körülményeket igényel, így ezt nem részletezném. Amúgy is főképp fém felületekre érdemes használni!
A régi zománcfesték sikeres eltávolítása után, simítótapaszolással tudjuk helyreállítani a sérült részeket.
Jó tanács!
Hőlégfúvóval való munkánál mindig alaposan takarjuk le a padlót. Érdemes homokot vagy vizet is bekészíteni egy vödörbe, ha esetleg tűz keletkezne azt gyorsan el tudjuk oltani.
A hőlégfúvó igaz nem nyílt lánggal dolgozik, de a lehulló felforrósodott régi zománcfesték és a kitöltő kittek maradványai könnyen begyújthatják a padló takarásához használt fóliát vagy hullámpapírt.
A gép használatához szükséges kábelek is könnyen felforrósodnak, ezért ezekre is kiemelten vigyázzunk!
Hogyan használjuk a hőlégfúvót?
Kapcsoljuk a gépet magas fokozatra és helyezzük az eltávolításra váró felület fölé (kb 5-15 cm.) Majd a fellazult felületet távolítsuk el egy spaklival. Lassan de folyamatosan haladjunk. Ablakszárnyak égetésénél az üvegfelületeket takarjuk le egy glettvassal, vagy bármilyen tűzgátló anyaggal, mert az hő hatására könnyen megpattanhat. A munkához használjunk védőkesztyűt és pormaszkot, valamint mindig biztonságos lábbelit hordjunk, mert a forró lehulló darabok a lábainkra is veszélyesek lehetnek.
A munka végeztével a felforrósodott gépet mindig húzzuk ki a konnektorból és rakjuk biztonságos helyre!
További hasznos tanácsok a felújításhoz!
Valamint csatlakozz te is facebook csoportunkhoz:
Írta és szerkesztette: Fehér B. István