A glettelés az egyik legfontosabb alap munka, amit még festés előtt szükséges elvégezni amennyiben a falaink egyenetlenek.
Természetesen minden alap munka fontos, és nem minden falat szükséges glettelni, ezért néhány esetben kihagyhatjuk ezt a munkát. Például egy jó állapotú, előzőleg diszperziós festékkel festet falat elegendő csak két rétegben simán átfesteni. Ezt szaknyelven tisztasági festésnek szoktuk hívni.
Akik házilag készülnek nekiállni a szobafestésnek a glettelésnél általában elvéreznek, mert ez a munka bár ránézésre egyszerűnek tűnhet, azonban nagy szaktudást igényel.
Ezért ajánlott szakemberre bízni ezt a feladatot!
A gletteléshez glettgipszre lesz majd szükségünk, melyeket különböző kiszerelésben tudunk megvásárolni. Nagyobb felületekre 20-25 kg-os zsákos kiszerelést érdemes beszerezni. Kisebb szöglyukak javításához 2.5 vagy 5 kg-os csomagolás is elegendő. A falhibák mélységétől függően a glettanyagból is több fajta létezik, melyekről már egy előző bejegyzésben írtunk.
Milyen falakra ajánlott a glettelés?
- Régi enyves festékkel, vagy mészfestékkel festett falaknál, ahol a felület kaparást igényelt.
- Ahol tapéta volt a falon, de azt teljesen el kellett távolítani.
- Nyers vakolt falfelületeken több réteg glettre is szükség lesz.
- Ytong falaknál.
- Gipszkarton falakon, bár itt általában csak a gipszkartonlapok illesztéseinél szükséges, de sokan átglettelik az egész felületet.
- Laza láthatóan rossz állapotú falaknál.
A glettelés szerszámai: glettvas, vagy lepke és egy szélesebb spakli.
A kisebb szöglyukakat akár házilag is sikeresen kijavíthatjuk a fent felsorolt szerszámokkal, azonban nagyobb felületeknek házilag nem ajánlott nekiállni.
Ez a bejegyzés csak rávilágít a glettelés fontosságára, de megtanulni elméleti leírásból természetesen nem lehet!
A sikeres glettelés elvégzéséhez nem szükséges képzett szakembernek lenni, de mindenképpen hosszas gyakorlást igényel az elsajátítása.
Olyan mint az autóvezetés elolvashatunk több könyvet is róla, de ha a gyakorlatban nem szerzünk tapasztalatot csak elméleti tudásunk lesz a glettelésről, ami kevés a boldoguláshoz.
Emlékszem tanuló éveim alatt amikor megmutatták hogyan kell glettelni, olyan egyszerűnek tűnt a mester kezében, de mikor átvettem tőle a szerszámot, nálam már több anyag került a földre mint a falra.
A sok gyakorlás azonban meghozta a gyümölcsét!
Régen még nem lehetett kapni kész por alapú glettgipszet, akkor még a CMC-s glett volt az elterjedt, a meszes glett mellett.
A CMC-s glett elkészítése dióhéjban: A glettelési munkák előtt egy nappal be kellett áztatni a CMC tapétaragasztót, lehetőleg meleg vízbe. Ami így másnapra már jó lett, azonban még át kellett szűrni hogy használtra kész állapotba kerüljön. Ezt a tapétaragasztót kevertük össze a modell gipsszel és így lett használatra kész a CMC glettanyag.
A glett használható volt festés vagy tapétázás alá egyaránt. Mélyebb lyukakra nem használtuk mert berepedt, de a kisebb falhibákra megfelelő volt. A nyolcvanas évek elején az első diszperziós festékek megjelenésével párhuzamosan a Breplasta zsákos glett is forgalomban került, de eleinte főként ipari felhasználásra használták még a szakemberek.
A mai modern glett anyagokkal hatékonyan és gyorsan szép felületet érhetünk el. A poralapú glettgipszet elegendő vízzel keverni és máris dolgozhatunk vele. Az egyenletes végeredmény eléréséhez érdemes egy fúrógépre szerelt keverőszállal keverni az anyagot.
Fontos hogy mindig a vízbe szórjuk a glettanyagot, és ne fordítva!
További írások a kisebb és nagyobb falhibák javításáról.
Írta és szerkesztette: Fehér B. István