A hetvenes évek elejétől Budapest külterületein is gombamód épültek a 9-10 emeletes panelházak.
Sokan ma is idegenkednek és negatív véleménnyel tekintenek a panel házakra, azonban be kell látni nagy szükség volt rájuk abban az időben, mert a vidékről folyamatosan érkező családoknak kényelmes lakhatást biztosított. Valamint a felszámolásra kerülő külterületi kertes házak lakói is ezekben a panel házakban kaptak lakást.
Sok hiányossága van és távol sem olyan kellemes mint egy egyedi tervezésű családi ház, de akkoriban viszonylag kis területen sok ember számára nyújtott komfortos életet.
A háború előtt vagy után épült, körfolyosós házakhoz képest mindenképpen fejlődést jelentett, mert a panel házakban már volt: fürdőszoba, mellékhelyiség, és központi fűtés is.
A budai oldalon a 70-es években épültek az első lakótelepek: Békásmegyer, Óbudai lakótelep, Kelenföld, Albertfalva, Budafok, és már a 80-as években épült pl: Gazdagrét. A pesti oldalon is rengeteg új lakótelep épült ezekben az években.
Manapság jó látni, hogy egyre több ilyen épületet újítanak fel a modern kültéri szigetelési technikákkal,
így ha nem is tökéletes, de esztétikailag szebb épületek között élhetnek egyre többen remélhetőleg még hosszú évekig.
Azonban egy nagy kényes kérdés még válaszra vár:
Mennyi ideig bírják ezek a panel épületek?
Ugyanis eredetileg 50 évre építették a panel házakat, amelyek most kezdik megközelítik ezt a kort. De mi lesz azzal a sok emberrel, ha már a panel házak szerkezetileg tönkre mennek?
Érdekesség!
A manapság oly népszerű műanyag ablakok beépítését a 80-as években kezdték meg Pl: a Gazdagréti lakótelepen. Ezek sok helyen még ma is jól bírják! Így talán van esély, hogy a napjainkban beépítésre kerülő ablakok is 30-40 évig működni fognak??? ( Persze ne legyünk naivak, mi bírja manapság 30-40 évig)?
A családi házakról szóló bejegyzés elérhető itt.
A bejegyzésekben található régi képek a fortepan oldaláról lettek felhasználva,
ahol már több mint 130 000 db kép található 1900- 1990-es évek időszakából!
Írta és szerkesztette: Fehér B. István