A hagyományos festékekkel is nagyon sok fajta felületet festhetünk át eredményesen, de van amikor egy spray kiszerelésű festék jobb választás.
Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a spray alapú gázos kivitelű festékek főbb fajtáit. Azt is megnézzük hogyan használjuk szakszerűen és milyen felületre ajánlott a használatuk.
A spray festékek főbb fajtái:
- lökhárító spray
- alapozó
- akril
- fényes színtelen
- fémhatású zománcok,
- flitter zománc
- jelölő festék
- konvektor spray
- radiátor zománc
- alvázvédő
- keréktárcsa spray
- csavarlazító
- különböző dekorációs spray festékek
A lista nem teljes, de jól bemutatja, hogy a lakásfelújításon kívül még több más területen is használhatóak a spray kiszerelésű festékek vagy egyéb termékek.
A lakásfelújításnál szintén több helyen jól felhasználhatjuk pl:
- Radiátor vagy konvektor festéshez
- Faldekoráláshoz sablonokhoz
- Kályhacső festéshez (hőálló ezüst)
- Kisebb tárgyak vagy bútor elemek festéséhez
- Graffiti készítéshez
Szinte csak a képzeletünk szab határt! A falak festését is sokan szórópisztollyal végzik, ami szintén hatékony megoldás. Azonban a nagyobb felületekre a kompresszoros szórás a legpraktikusabb.
Néhány helyen (bár technikailag lehetne), de nem szoktunk spray festéket használni. Pl.: gáz vagy vízcsövek festése, ajtólapok, tokok, ablakok, széldeszkák.
A spray festékek szakszerű használata.
Amennyiben ezt a festéket választottuk, a festéshez alapos előkészületre lesz majd szükségünk. Néhány hasznos dolog amit érdemes betartani:
- A festendő felületet zsírtalanítsuk és alaposan portalanítsuk festés előtt.
- Gondosan takarjuk le a festési területet , mert a festék szórás egyik hátránya, hogy a levegőbe kerülve a közvetlen környezet is könnyen festékes lehet.
- A spray festékek belső és külső térben egyaránt használhatóak, de soha ne dolgozzunk velük huzatban vagy erős szélben!
- A felhasználás előtt a festéket alaposan rázzuk fel!
- A festésnél használjunk védőfelszerelést ( védőkesztyű, pormaszk, védőszemüveg), így a festékpermettől megóvhatjuk a bőrünk, a tüdőnket, valamint a szemünket is.
- A festésnél nincs szabály, hogy milyen irányba haladjunk: van aki jobbról balra vagy fordítva dolgozik. Azonban az lényeges, hogy a festék permet szórása közben soha ne álljunk meg és folyamatosan haladjunk.
- A festéket kb: 20-25 centiméteres távolságra tartsuk a festendő felülettől.
- Radiátoroknál vagy osztott felületeknél az esetleges megfolyásokat egy száraz ecsettel még korrigálhatjuk. Azonban nagyobb felületek festésénél az utólagos javítást kerüljük!
- A festékes palackot soha ne tartsuk oldalasan vagy fejjel lefelé!
- A festést felülettől függően kettő, esetleg három rétegben is ajánlott felhordani!
- A rétegek között mindig tartsunk száradási időt, amely szintén festékenként változó lehet.
- Amennyiben a festés végeztével a palackban még maradt festék azt egy további festéshez is jól felhasználhatjuk ha a szórófejet a festés után a festékhez ajánlott hígítóval beáztatjuk vagy átmossuk. Az is sokat segíthet, hogy ne száradjon be a szórófejben maradt festék, ha az utolsó fújást fejjel lefelé végezzük. Így közvetlen a festékhez használt gázzal tudjuk átfújni a szórófej vékony járatait.
- A festést követően távolítsuk el a takaráshoz használt fóliákat vagy papírokat és ellenőrizzük nem lett e festékes a padló és a környezet. Ilyenkor még jól eltávolítható az esetleges festékmaradvány, a festékhez ajánlott hígítóval.
A spray festék használatánál is jól jön, ha van némi gyakorlatunk a festésben.
Ezért ne feledjük az elméleti tudás és ismeret soha nem helyettesíti a gyakorlati tapasztalatot!
További hasznos írások a festékekről!
Írta és szerkesztette: Fehér B. István